توهم اعتماد

همچنان استکبارستیزی ، آمریکا اتم مصادیق استکبار است...

توهم اعتماد

همچنان استکبارستیزی ، آمریکا اتم مصادیق استکبار است...

توهم اعتماد

این تارنما جهت ارتباط، اطلاع رسانی فعالیت ها و نشر اخبار مرتبط با فعالین فرهنگی دزفول ایجاد گردیده و همچنین محلی برای ارائه محتوای فرهنگی و محتواهای استکبار ستیزی می باشد.
هنوز هم دزفول پایتخت مقاومت ایران اسلامی است.
*جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی دزفول*

بایگانی
طبقه بندی موضوعی
محبوب ترین مطالب
آخرین نظرات
  • ۱۱ شهریور ۹۴، ۰۳:۵۴ - علی
    مسخره
  • ۷ شهریور ۹۴، ۰۴:۱۸ - مومن
    سلام
  • ۶ شهریور ۹۴، ۱۵:۳۲ - ناشناس
    لایک***

الف. اعتماد مصدق به آمریکا

شصت سال است که از 28 مرداد 32 تا امروز، در هر موردى که با آمریکایى‌‏ها، مسؤولین این کشور اعتماد کردند، ضربه خوردند. یک روزى مصدق به آمریکایى‌‏ها اعتماد کرد، به آن ها تکیه کرد، آن ها را دوست خود فرض کرد، ماجراى 28 مرداد پیش آمد که محل کودتا در اختیار آمریکایى‏‌ها قرار گرفت و عامل کودتا با چمدان پُر پول آمد تهران و پول قسمت کرد بین اراذل و اوباش که کودتا را راه بیندازد؛ آمریکایى بود. بعد هم حکومت ظالمانه پهلوى را سالهاى متمادى بر این کشور مسلط کردند.

مأموران آمریکائى رسماً آمدند ایران، با چمدانهاى پر از دلار، الواط و اوباش و اراذل و بعضى از سیاستمداران خودفروخته را تطمیع کردند و کودتاى 28 مرداد سال 32 را در اینجا راه انداختند و حکومت مصدق را سرنگون کردند. جالب این است که بدانید حکومت مصدق که به وسیله آمریکائى‌‏ها سرنگون شد، هیچگونه خصومتى با آمریکائى‏‌ها نداشت. او در مقابله با انگلیسى‌‏ها ایستاده بود و به آمریکائى‏‌ها اعتماد کرده بود؛ امیدوار بود که آمریکائى‌‏ها به او کمک کنند؛ با آن ها روابط دوستانه‌‏اى داشت، به آن ها اظهار علاقه مى‏‌کرد، شاید اظهار کوچکى مى‌‏کرد. با این دولت، آمریکائى‌‏ها این کار را کردند. اما منافع استکبارى اقتضا کرد، آمریکائى‌‏ها با انگلیس‌ها همدست شدند، پولها را برداشتند آوردند اینجا و کار خود را کردند.8 مصدّق اعتماد کرد، کتکش را خورد. (12/8/1392)

 

ب. تسلط بر دستگاههاى سیاسى فرهنگى کشور

نبودن استقلال، هویّت ملى را از مردم آن کشور مى‌‏گیرد، افتخارات را از آن‏ها مى‌‏گیرد، سابقه تاریخى را از آن‏ها مى‏‌گیرد، منافع مادّى آن‏ها را چپاول مى‌‏کند، هویّت فرهنگى و زبان آن‏ها را هم مى‌‏گیرد. این وضع تسلّطِ یک قدرت بر یک کشور است. در دوران استعمار این‏گونه بود. من چهار نمونه را از تاریخِ نزدیکِ خودمان، تاریخ صد سال پیش به این طرف به شما عرض کنم. این چهار نمونه به ما نشان مى‌‏دهد که وقتى یک قدرت بیگانه بر دستگاه‏‌هاى سیاسى و فرهنگى یک کشور مسلّط شود، بر سر آن کشور و آن ملت چه مى‏آید.

یک نمونه، نمونه مشروطیت است. نمونه دوم، خودِ حکومت رضاخان است. نمونه سوم، نمونه شهریور 1320 است که رضاخان به‌‏وسیله حامیان قبلى خود از سلطنت عزل شد و از ایران بیرون رفت. بعد، نمونه چهارم پیش آمد و آن مرداد سال 1332 هجرى شمسى بود. بعد از آن‏که حکومت مصدّق را سرنگون کردند،... وارد ایران شدند و توانستند با نفوذ خود، با ایادى خود، با فعالیت خود، کودتاى 28 مرداد را به‌‏وجود آورند و محمّدرضا را که از ایران فرار کرده بود، به ایران برگردانند. بیست‌‏وپنج سال بعد از آن، حکومت دیکتاتورى سیاه پهلوى ادامه پیدا کرد. (14/7/1379)

 

ج. به صحنه نیامدن مردم‏

آن روزى که کشور به کودتاى آمریکایى 28 مرداد تهدید شد، اگر حضور مردم در صحنه تأمین مى‌‏شد و مردم به صحنه مى‌‏آمدند، بیست‏‌وپنج سال آن دیکتاتورى سیاه و از دست‌‏رفتن آن دوران بسیار حساس و مهم و هدررفتن آن همه ثروت مادى و معنوى را تجربه نمى‌‏کردند. (27/12/1380)

 

د. استفاده از ابزار هنر

«کیم روزولت» مى‏‌گوید: وقتى ما به تهران آمدیم، یک چمدان بزرگ پُر از مقاله‏‌هایى که نوشته شده بود و باید ترجمه مى‌‏شد و در روزنامه‌‏ها به چاپ مى‌‏رسید و نیز کاریکاتورهایى را با خودمان آوردیم! شما فکرش را بکنید، دستگاه سى.آى.اىِ آمریکا براى ساقط کردن حکومتى که با آن‏ها ناسازگار بود و منافع آن‏ها را تأمین نمى‌‏کرد، حکومتى که به آراى مردم متّکى بود - برخلاف همه حکومتهاى دوران پهلوى، این یک حکومت ملى بود که قانونى و با آرای مردم بر سر کار آمده بود - تحت عنوان این‏که ممکن است پشت پرده آهنین شوروى برود، از همه ابزارها - از جمله از ابزار هنر - علیه آن استفاده کرد. البته آن‏‌روز کاریکاتوریستى که هم به درد این‏ها بخورد و هم بتواند مورد اعتمادشان قرار گیرد، لابد نبوده است، لذا با خودشان کاریکاتورهاى آماده را آورده بودند! در آن اسناد آمده است که ما به بخش هنرى سازمان سیا سفارش کردیم که این چیزها را تهیه کند! سیاست، این‏گونه از هنر استفاده مى‌‏کند. (1/5/1380)

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی