توهم اعتماد

همچنان استکبارستیزی ، آمریکا اتم مصادیق استکبار است...

توهم اعتماد

همچنان استکبارستیزی ، آمریکا اتم مصادیق استکبار است...

توهم اعتماد

این تارنما جهت ارتباط، اطلاع رسانی فعالیت ها و نشر اخبار مرتبط با فعالین فرهنگی دزفول ایجاد گردیده و همچنین محلی برای ارائه محتوای فرهنگی و محتواهای استکبار ستیزی می باشد.
هنوز هم دزفول پایتخت مقاومت ایران اسلامی است.
*جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی دزفول*

بایگانی
طبقه بندی موضوعی
محبوب ترین مطالب
آخرین نظرات
  • ۱۱ شهریور ۹۴، ۰۳:۵۴ - علی
    مسخره
  • ۷ شهریور ۹۴، ۰۴:۱۸ - مومن
    سلام
  • ۶ شهریور ۹۴، ۱۵:۳۲ - ناشناس
    لایک***

نشست خبری سیزدهمین همایش ادبی سوختگان وصل با حضور سعید حدادیان دبیر این همایش عصر امروز در موسسه هنری رسانه‌ای اوج برگزار شد.

حدادیان در ابتدای سخنان خود گفت: دفتر هنر و ادبیات نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران از سال ۱۳۸۰ اقدام به برگزاری سلسله همایش‌های «سوختگان وصل» کرد. در برنامه اول بنا نبود که این سلسله نشستها را ادامه دهیم و فقط در محور شعر آن را برگزار کردیم. موضوع آن نیز درباره نکوداشت جانبازان شیمیایی بود. خاطرم است که در آن نشست قیصر امین‌پور حضور داشت و از برگزاری چنین نشستی بسیار خوشحال بود و نزدیک به ۱۵۰ اثر به ما رسید. در این میان توجه شاعران نسل جوان به مقوله جانبازان شیمیایی قابل توجه بود و با یک حرکت ادبی نوین روبرو شدیم.

وی ادامه داد: قرار بر این بود که از سال ۱۳۸۰ کنگره شعر دفاع مقدس به صورت دوسالانه برگزار شود ولی بعد از آسیب‌شناسی که کردیم، تصمیم به برگزاری سالانه این همایش گرفتیم تا حرکت سودمندتری رخ دهد. در همین راستا برنامه دوم به شهدای تفحص اختصاص داشت که تحت عنوان قاصدک‌های سوخته برگزار شد. در این همایش بخش داستان و عکس را نیز اضافه کردیم که البته بخش عکس آن پایدار نماند و تا امروز داستان و شعر را هر ساله دنبال کردیم.

دبیر همایش سوختگان وصل به نکوداشت سال‌های بعد این همایش اشاره کرد و گفت: در سال سوم این همایش تحت عنوان فصل صبوری بود که به نکوداشت آزادگان به سرسلسله‌گی مرحوم ابوترابی برگزار شد. همچنین در سال چهارم همایش سوختگان وصل به نکوداشت مفقودین و تحت عنوان «پشت پلک آسمان» برگزار شد در سال ۱۳۸۴ اعلام شد که ما نزدیک به هفت هزار مفقود داریم که هیچ کدام را نتوانسته‌ایم پیدا کنیم و بعید است که پیدا شوند. البته کم کم که ارتباط با عراق بیشتر شد بسیاری از شهدایمان را توسط نیروهای تفحص پیدا و شناسایی کردیم.

حدادیان در ادامه صحبت‌هایش گفت: سال پنجم همایش سوختگان وصل به نکوداشت همسران جانبازان اختصاص داشت. واقعا یک همسر جانباز در کنار جانباز پیر می‌شود و با بالا رفتن سن کار آنها نیز سخت‌تر می‌شود. اوایل دهه ۶۰ تا ۷۰ برای گرفتن ویلچر یک همرزم، بچه‌ها از هم سبقت می‌گرفتند اما اکنون نیز خود آنها پیر شده و نمی‌توانند کمک کنند پس تنها انیس جانباز همسر او است.

وی به اضافه شدن راهیان نور به این گروه اشاره کرد و گفت: از سال‌های بعد گروه راهیان نور به ما اضافه شدند و همایش سوختگان وصل در این سه ضلع مثلث برگزار شد و در دو سال قبل در ۳ منطقه شلمچه، هویزه و مجنون همایش سوختگان وصل را برگزار کردیم.

سعید حدادیان به نشست شاعران آئینی با مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: در آن دیدار رهبر انقلاب از تمایل خود برای شنیدن اشعاری درباره جانبازان شهید سخن گفتند. ما نیز همایش سوختگان وصل را در اردیبهشت ۹۱ به نکوداشت جانبازان شهید اختصاص دادیم که آن هم تحت عنوان سیرو سلوک آسمان برگزار شد. همچنین در دهمین همایش به نکوداشت شهدای علمی که مورد ترور قرار گرفتند پرداختیم. این همایش باعنوان راز منور برگزار شد.

وی افزود: در دوره یازدهم و دوازدهم همایش سوختگان وصل بسیار شکوفا شدیم فکر می‌کنم که عده‌ای قابل ملاحظه‌ای از مادران و پدران شهید را از دست داده‌ایم و احساس کردیم که باید به نکوداشت آنها بپردازیم. از آنجا که داغ شهادت فرزند سخت‌تر از سخت‌ترین بیماران شیمیایی و گلوله دشمنان است همایش یازدهم را تحت عنوان آب و آئینه به مادران شهدا اختصاص دادیم. در آن برنامه از رئیس جمهور نیز یادداشت داشتیم و ایشان به تجلیل مقام مادران شهدا پرداختند. در همایش دوازدهم نیز به نکوداشت پدران شهدا تحت عنوان در مقام صبر پرداختیم در این همایش بیاناتی را از رهبر معظم انقلاب داشتیم که بسیار ما را خوشحال کرد. ایشان در این بیانات اشاره کردند که علی‌الظاهر باید عکس این اتفاقات رخ می‌داد. چرا که ادبیات بعد از جنگ اصولا ضدجنگ می‌باشد و مقاومت را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. اما بحث مقاومت در این همایش‌ها پررنگ شده بود. مقام معظم رهبری فرمودند که این موضوع نعمت الهی بوده و باید خدا را شکر کنیم. همچنین در بیانات دیگری پیرامون این نعمت‌ها فرمودند: نعمت نباید معطل بماند کسی که ذوق دارد و قلم روانی دارد نباید خود را معطل کند اینها عباراتی است که دوست دارم نسل جدید به آن توجه داشته باشند.

1440419003106 666 امسال همایش سوختگان وصل، سراغ دزفول می رود تا غزه، عراق و سوریه تقویت شود
حدادیان به موضوع همایش امسال اشاره کرد و گفت: در روزگار ما می‌بینیم که چه گونه غزه و یمن را بمباران می‌کنند و کودک‌کشی و آوار کردن خانه‌های مردم به روی سرشان مد شده است. همچنین در سوریه نیز با ظلم‌های داعش روبرو هستیم. فکر می‌کنم برای پرداختن به این موضوعات باید به آنچه که خودمان داریم و به سرمایه‌ای که ایران اسلامی دارد رجعت کرده و آنها را تقویت کنیم. پس باید به نسل‌های قبل مراجعه کنیم و بیشتر درباره آنها مطالعه کنیم. در همین باب شهر دزفول بیش از همه مورد تعدی دشمن قرار گرفته است. همچنین این شهر پیوند عمیقی با ادبیات ما دارد. چرا که یکی از مهمترین علمداران عرصه ادبیات دفاع مقدس یعنی قیصر امین‌پور از این خطه است و ما قصد داریم برای بار دوم از ایشان تجلیل کنیم.
وی سپس شعری از قیصر امین‌پور را خواند و گفت: قیصر امین‌پور اهل شهر گتوند در اطراف دزفول بوده است اما می‌بینیم که در این شعر صریحا اعلام می‌کند که اهل دزفول است. ایشان یکی از علمداران شعر دفاع مقدس است. در حقیقت ما سراغ دزفول رفتیم تا غزه، صنعا، عراق و سوریه را تقویت کنیم.

دبیر سیزدهمین همایش سوختگان وصل به چرایی انتخاب اسم الف‌دزفول اشاره کرد و گفت: این شهر هم توسط دشمن و هم توسط خودی‌ها نمره الف می‌گیرد چرا که هر وقت دشمنان می‌خواستند آنجا را بمباران کنند رادیو عراق با این اسم از دزفول یاد می‌کرد همچنین صدام همیشه اسم الف‌دزفول را به عنوان اولین مکان بمباران اشاره می‌کرد. در کشور نیز نمره دانشگاهی دزفول الف است و البته نباید فراموش کرد که شاعرانی مانند آقای سنگری و سعیدی راد از این خطه هستند.

حدادیان به منابع مطالعاتی برای این همایش اشاره کرد و گفت: ما در درگاه اینترنتی خود نزدیک به ۱۲ منبع برای مطالعه قرار دادیم اما اگر از من بپرسید می‌گویم که کتاب حماسه ماندگار دزفول اثر احمد لطیف‌پور را مورد مطالعقه قرار دهید چر اکه اگر شاعری این کتاب را بخواند بعید می‌دانم که قلم او به حرکت نیفتد. درباره جایز نیز باید گفت ما به یک دو یا سه نفر اول جایزه نمی‌دهیم و سعی می‌کنیم به افراد بیشتری جایزه بدهیم چرا که نفس این کار که شعرگرفتن درباره یک جانباز است خود مقدس است.
در حقیقت سوختگان وصل بنا ندارند که در خاتمه کار کسی از اهالی قلم را آزرده خاطر ببیند و البته ما جایزه هنگفتی نیز نخواهیم داشت.
وی در پایان سخنان خود گفت: شاعران و نویسندگان برای دریافت اطلاعات پیرامون دزفول می‌توانند به آدرس اینترنتی نهاد ادبیات دفتر مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران به آدرس nahad.ir/ ادبیات مراجعه کنند. نویسندگان و شاعران تا ۲۰ مهرماه فرصت دارند آثار خود را برای ما بفرستند و تاریخ برگزاری همایش ۱۸ آبان ۱۳۹۴ در تالار فردوسی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران برگزار خواهد شد. نویسندگان و شاعران آثار خودرا به آدرس ایمیل سوختگان وصل sokhtejamewesl.com و یا صندوق پستی ۱۳۱۴۵ و ۱۶۸۹ و نمابر ۶۶۴۸۶۵۲۲ ارسال کنند.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی